PIC18F4685-I/ML
Mfr.Part #
PIC18F4685-I/ML
Package / Case
44-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 96KB FLASH 44QFN
Stock
109
In Stock :
109
Microcontrollers
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
85 °C
Maximum Operating Temperature :
+85 °C
Has ADC :
yes
RAM Size :
3.25K x 8
Number of UART Channels :
1
Interface :
CAN, I2C, SPI, UART, USART
Package Type :
QFN
Max Power Dissipation :
1W
Schedule B :
1K x 8
Number of A/D Converters :
1
Frequency :
40MHz
Number of ADC Channels :
11
Data Converter :
A/D 11x10b
Speed :
40MHz
Width :
8mm
Height :
950μm
Lead Free :
Lead Free
Dimensions :
8 x 8 x 0.95mm
Length :
8mm
Terminal Position :
QUAD
Number of Terminations :
44
Base Part Number :
PIC18F4685
Mounting Type :
Surface Mount
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Number of Ethernet Channels :
0
Number of Pins :
44
Tradename :
PIC
DMA Channels :
No
Base Product Number :
PIC18F4685
Product :
MCU
Power Supplies :
5V
Data Bus Width :
8B
REACH SVHC :
No SVHC
Microchip
Access Time :
40 μs
Number of I2C Channels :
Internal
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Instruction Set Architecture :
RISC
Product Type :
Brand :
Number of Bits :
8
Supplier Device Package :
44-QFN (8x8)
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Number of Timers/Counters :
4
Typical Operating Supply Voltage :
4.2 → 5.5 V
Memory Type :
Flash
Contact Plating :
Tin
Min Supply Voltage :
4.5 V
Program Memory Size :
96KB 48K x 16
Core Architecture :
Package :
Tube
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Data Converters :
A/D 11x10b
Mount :
Surface Mount
Number of SPI Channels :
Interfaces :
CAN/I2C/SPI/USART
Number of Programmable I/O :
Family Name :
PIC18F
Max Frequency :
40 MHz
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.2V~5.5V
Core Processor :
Min Operating Temperature :
-40 °C
Series :
PIC® 18F
Package / Case :
44-VQFN Exposed Pad
Watchdog Timer :
yes
Max Supply Voltage :
5.5 V
PWM Channels :
Terminal Pitch :
0.65mm
Bit Size :
8
RoHS :
Compliant
Memory Size :
96kB
Mounting Style :
SMD/SMT
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Pbfree Code :
Core Size :
8-Bit
Supply Voltage :
5V