PIC18F4685-E/P
Mfr.Part #
PIC18F4685-E/P
Package / Case
40-DIP (0.600, 15.24mm)
Description
IC MCU 8BIT 96KB FLASH 40DIP
Stock
292
In Stock :
292
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Number of Programmable I/O :
44
Data Converter :
A/D 11x10b
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.2V~5.5V
PIC
Mounting Style :
Through Hole
Max Operating Temperature :
125 °C
Length :
52.26 mm
Memory Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Core Architecture :
yes
Access Time :
40 μs
Frequency :
40MHz
JESD-609 Code :
e3
Published :
2004
Pin Count :
Width :
13.84 mm
Max Frequency :
40 MHz
Min Operating Temperature :
-40 °C
Terminal Position :
Dual
REACH SVHC :
No SVHC
Interfaces :
CAN/I2C/SPI/USART
Number of Timers/Counters :
4
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Brand :
Microchip Technology / Atmel
RAM Size :
3.25K x 8
Base Part Number :
PIC18F4685
Number of PWM Channels :
2
Number of ADC Channels :
11 Channel
Product Type :
Tube
Power Supplies :
5V
Base Product Number :
PIC18F4685
Min Supply Voltage :
4.5 V
Max Power Dissipation :
1W
Mounting Type :
Through Hole
Core Size :
8-Bit
Series :
PIC® 18F
Interface :
CAN, I2C, SPI, UART, USART
Data Converters :
A/D 11x10b
Memory Size :
96kB
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
CPU Family :
Operating Supply Voltage :
5V
Mount :
Supply Voltage :
5V
Radiation Hardening :
No
Interface Type :
EUSART, I2C, MSSP, SPI
Supplier Device Package :
40-PDIP
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Max Supply Voltage :
5.5 V
RoHS :
Compliant
Package / Case :
40-DIP (0.600, 15.24mm)
Connectivity :
CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Program Memory Size :
96KB 48K x 16
Tradename :
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Height :
3.81 mm
Speed :
40MHz
Core Processor :
Datasheets
PIC18F4685-E/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC18F4685-E/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:40, Number of Pins:40, Base Part Number:PIC18F4685, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Package / Case:40-DIP (0.600, 15.24mm), PIC18F4685-E/P pinout, PIC18F4685-E/P datasheet PDF, PIC18F4685-E/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC18F4685-E/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC18F4685-E/P
Microcontrollers Microchip Technology PIC18F4685-E/P Overview
PIC18F4685-E/P Features
  • 96KB of programmable FLASH memory, allowing for ample code and data storage.
  • Extended operating voltage range (2.0V to 5.5V), which provides flexibility across different power supplies and environments.