PIC18F4685-E/ML
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC18F4685-E/ML
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
44-VQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 80KB FLASH 44QFN
Stock
90
In Stock :
90
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
CPU Family :
PIC
Width :
8 mm
Operating Supply Voltage :
5V
Program Memory Size :
80KB 40K x 16
Bit Size :
8
Supply Voltage :
5V
Factory Lead Time :
6 Weeks
Radiation Hardening :
No
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Max Power Dissipation :
1W
Package :
Tube
Device Core :
PIC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.2V~5.5V
Data Bus Width :
8B
Data Converter :
A/D 11x10b
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Oscillator Type :
Internal
Data Converters :
A/D 11x10b
JESD-609 Code :
e3
Number of Programmable I/O :
44
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Number of Terminations :
44
Frequency :
40MHz
Watchdog Timer :
yes
ECCN Code :
3A991.A.2
Max Frequency :
40 MHz
Interface Type :
EUSART, I2C, MSSP, SPI
Number of I/O :
36
Mount :
Surface Mount
Memory Type :
Flash
Length :
8 mm
Number of I/Os :
36 I/O
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Terminal Position :
QUAD
Min Operating Temperature :
-40 °C
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Interface :
CAN, I2C, SPI, UART, USART
Core Processor :
Number of ADC Channels :
11 Channel
Number of Timers/Counters :
4
Tradename :
Published :
2007
Mounting Type :
Surface Mount
Product :
MCU
Base Product Number :
PIC18F4685
Microchip
Min Supply Voltage :
4.5 V
Max Supply Voltage :
5.5 V
Base Part Number :
PIC18F4685
Memory Size :
96kB
Number of Pins :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Power Supplies :
5V
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Series :
PIC® 18F
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Pbfree Code :
yes
Terminal Pitch :
0.635mm
RAM Size :
3.25K x 8
Supplier Device Package :
44-QFN (8x8)
Pin Count :
EEPROM Size :
1K x 8
Access Time :
40 μs
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Core Architecture :
Speed :
40MHz
Interfaces :
CAN/I2C/SPI/USART
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Height :
0.88 mm
Package / Case :
44-VQFN Exposed Pad
Packaging :
Tube
Lead Free :
Lead Free
Program Memory Type :
Flash
Max Operating Temperature :
125 °C