PIC18F4682-E/PT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC18F4682-E/PT
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
44-TQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 80KB FLASH 44TQFP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Number of I/Os :
36 I/O
Max Supply Voltage :
5.5 V
Product Status :
Active
CPU Family :
PIC
Number of Programmable I/O :
44
Base Product Number :
PIC18F4682
Brand :
Published :
Tradename :
PIC
Operating Supply Voltage :
5V
Mounting Type :
Surface Mount
Pin Count :
44
Program Memory Size :
80KB 40K x 16
Length :
10mm
Base Part Number :
PIC18F4682
Interfaces :
CAN/I2C/SPI/USART
Bit Size :
8
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.2V~5.5V
Width :
10mm
Terminal Position :
QUAD
Power Supplies :
5V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Interface :
CAN, I2C, SPI, UART, USART
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Max Frequency :
40 MHz
Number of Pins :
Product :
MCU
Data Converter :
A/D 11x10b
Oscillator Type :
Internal
Memory Type :
Flash
Watchdog Timer :
yes
RoHS :
Compliant
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
JESD-609 Code :
e3
Number of Timers/Counters :
4
Number of ADC Channels :
11
Series :
PIC® 18F
Device Core :
Packaging :
Tray
Pbfree Code :
yes
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Speed :
40MHz
Supplier Device Package :
44-TQFP (10x10)
Core Size :
8-Bit
Height :
1.05mm
RAM Size :
3.25K x 8
Package / Case :
44-TQFP
Radiation Hardening :
No
Access Time :
40 μs
Mounting Style :
SMD/SMT
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Mount :
Surface Mount
Number of SPI Channels :
1
Number of Terminations :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Terminal Pitch :
0.8mm
Core Architecture :
Memory Size :
80kB
Core Processor :
Min Supply Voltage :
4.5 V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Lead Free :
Lead Free
Number of I/O :
36
Interface Type :
EUSART, I2C, MSSP, SPI
Data Converters :
A/D 11x10b
Max Operating Temperature :
125 °C
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Supply Voltage :
5V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Microchip
Min Operating Temperature :
-40 °C
Factory Lead Time :
6 Weeks
Frequency :
40MHz
EEPROM Size :
1K x 8
Package :
Tray
Data Bus Width :
8B
Number of I2C Channels :
1
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Program Memory Type :
Flash
Max Power Dissipation :
1W