PIC18F4682-E/ML
Mfr.Part #
PIC18F4682-E/ML
Description
IC MCU 8BIT 80KB FLASH 44QFN
Max Frequency :
40 MHz
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.2V~5.5V
EEPROM Size :
1K x 8
Terminal Pitch :
0.635mm
Supplier Device Package :
44-QFN (8x8)
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Tradename :
PIC
Power Supplies :
5V
Min Supply Voltage :
4.5 V
Base Product Number :
PIC18F4682
Device Core :
PIC
Width :
8 mm
Interfaces :
CAN/I2C/SPI/USART
Max Power Dissipation :
1W
Program Memory Size :
80KB 40K x 16
Pin Count :
Memory Size :
80kB
Product Type :
Length :
8 mm
QUAD
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
ROM (words) :
Series :
PIC® 18F
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Package :
Tube
Lead Free :
Lead Free
ECCN Code :
3A991.A.2
Base Part Number :
PIC18F4682
JESD-609 Code :
e3
Number of ADC Channels :
11 Channel
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Speed :
40MHz
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Factory Lead Time :
6 Weeks
Product :
MCU
Packaging :
Tube
Supply Voltage :
5V
Interface :
CAN, I2C, SPI, UART, USART
Max Supply Voltage :
5.5 V
Flash
Bit Size :
8
A/D 11x10b
CPU Family :
Operating Supply Voltage :
5V
Number of I/Os :
44 I/O
Height :
0.88 mm
Connectivity :
CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Frequency :
40MHz
Package / Case :
44-VQFN Exposed Pad
Access Time :
40 μs
Max Operating Temperature :
125 °C
Mount :
Surface Mount
Product Status :
Active
Interface Type :
EUSART, I2C, MSSP, SPI
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Min Operating Temperature :
-40 °C
- 40 C
Number of Programmable I/O :
Number of Pins :
Datasheets
PIC18F4682-E/ML
Microchip Technology PIC18F4682-E/ML
Microcontrollers Microchip Technology PIC18F4682-E/ML Overview
PIC18F4682-E/ML Features
The PIC18F4682-E/ML microcontroller boasts several compelling features that make it a top choice for designers and engineers. These include a high-performance 8-bit processor that can operate at up to 40 MHz, providing rapid processing capabilities for time-sensitive tasks. It also supports an extended operating temperature range, making it ideal for harsh environments. With 1536 bytes of RAM and 1024 bytes of EEPROM, this MCU allows for efficient data storage and retrieval. Additional features include 10-bit ADCs, multiple communication interfaces such as SPI, UART, and I2C, and robust interrupt capabilities.