PIC18F4680T-I/ML
Mfr.Part #
PIC18F4680T-I/ML
RAM Size :
3.25K x 8
Published :
Min Supply Voltage :
4.2 V
Max Supply Voltage :
5.5 V
ECCN Code :
3A991.A.2
Mounting Style :
SMD/SMT
Access Time :
40 μs
Number of I/Os :
44 I/O
8-Bit
Program Memory Size :
64KB 32K x 16
Microchip
Length :
8mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Max Frequency :
40 MHz
Operating Supply Voltage :
5V
No
Power Supplies :
5V
Factory Lead Time :
6 Weeks
Package :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-40 °C
Interface :
CAN, I2C, SPI, UART, USART
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
1mm
Base Part Number :
PIC18F4680
Height :
0.88 mm
Has ADC :
Series :
PIC® 18F
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Frequency :
40MHz
8B
Device Core :
Speed :
40MHz
Core Processor :
Supply Voltage :
5V
Interface Type :
EUSART, I2C, SPI
Data Converter :
A/D 11x10b
DAC Channels :
No
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Max Operating Temperature :
85 °C
Memory Size :
64KB
Terminal Pitch :
0.65mm
Max Power Dissipation :
1W
Width :
8 mm
Connectivity :
CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
ROM (words) :
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Base Product Number :
PIC18F4680
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
PWM Channels :
CPU Family :
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.2V~5.5V