PIC18F4680-E/P
Mfr.Part #
PIC18F4680-E/P
Package / Case
44-TQFP
Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 40DIP
Stock
40
In Stock :
44
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Speed :
25MHz
Factory Lead Time :
7 Weeks
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Instruction Set Architecture :
RISC
Number of Bits :
8
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Published :
2004
Oscillator Type :
Internal
Number of UART Channels :
0
Min Operating Temperature :
-40 °C
Microchip
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Form :
Gull wing
Mounting Style :
SMD/SMT
Core Architecture :
PIC
Bit Size :
8
Base Part Number :
PIC18F4680
Max Operating Temperature :
125 °C
Number of ADC Channels :
11
36
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
PWM Channels :
yes
Number of Programmable I/O :
No
Interface Type :
EUSART, I2C, SPI
Package / Case :
44-TQFP
Watchdog Timer :
yes
Number of I2C Channels :
1
Number of Ethernet Channels :
Package :
Tray
Data Converters :
A/D 11x10b
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Timers/Counters :
4
Min Supply Voltage :
4.2 V
Device Core :
PIC
Typical Operating Supply Voltage :
4.2 → 5.5 V
EEPROM Size :
1K x 8
Access Time :
40 μs
Length :
10mm
Supplier Device Package :
44-TQFP (10x10)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.2V~5.5V
Dimensions :
10 x 10 x 1.05mm
Schedule B :
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
CPU Family :
Tradename :
Memory Size :
64KB
Height :
1.05mm
Packaging :
Tray
Max Supply Voltage :
5.5 V
Max Power Dissipation :
1W
Frequency :
40MHz
Series :
PIC® 18F
Family Name :
Data Converter :
A/D 11x10b
Terminal Position :
QUAD
Width :
10mm
Core Size :
8-Bit
Number of SPI Channels :
1
Mount :
Supply Voltage :
5V
JESD-609 Code :
e3
Package Type :
TQFP
Maximum Operating Temperature :
+125 °C
Pbfree Code :
Interface :
CAN, I2C, SPI, UART, USART
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Product Status :
Active
Product :
MCU
RoHS :
Compliant
Core Processor :
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Power Supplies :
5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Base Product Number :
PIC18F4680
REACH SVHC :
No SVHC
Max Frequency :
40 MHz