PIC18F4680-E/ML
Mfr.Part #
PIC18F4680-E/ML
Package / Case
44-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44QFN
Microcontrollers
Programmable :
yes
Terminal Pitch :
0.65mm
Microchip
On Chip Program ROM Width :
16
40
Mounting Style :
SMD/SMT
PIC
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Number of I/Os :
36 I/O
Supply Voltage :
5V
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Device Core Size :
QUAD
Operating Temp Range :
-40C to 125C
Schedule B :
Series :
PIC® 18F
Max Supply Voltage :
5.5 V
Device Core :
Max Power Dissipation :
1W
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Min Supply Voltage :
4.2 V
Frequency :
40MHz
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Data Converter :
A/D 11x10b
Factory Lead Time :
6 Weeks
Oscillator Type :
Internal
Mounting :
Surface Mount
Product Status :
Active
Package / Case :
44-VQFN Exposed Pad
Packaging :
Tube
Operating Temperature (Max) :
125C
Power Dissipation (Max) :
1000(mW)
Max Frequency :
40 MHz
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Operating Supply Voltage (Typ) :
5(V)
Lead Free :
Lead Free
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Data Converters :
A/D 11x10b
Operating Supply Voltage :
5V
Interface :
CAN, I2C, SPI, UART, USART
Has ADC :
Height Seated (Max) :
1mm
Product :
MCU
# I/Os (Max) :
Program Memory Size :
64KB 32K x 16
Access Time :
40 μs
Base Product Number :
PIC18F4680
ECCN Code :
3A991.A.2
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.2V~5.5V
Speed :
25MHz
Package :
Tube
Rad Hardened :
No
Clock Freq :
25(MHz)
Operating Temperature (Min) :
-40C
Instruction Set Architecture :
RISC
Min Operating Temperature :
-40 °C
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Operating Supply Voltage (Min) :
No
DAC Channels :
Package Type :
QFN EP
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
36
Total Internal Ram Size :
3.25KB(kB)
Operating Temperature Classification :
Automotive
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Pbfree Code :
Max Operating Temperature :
125 °C
Height :
0.88 mm
Supplier Device Package :
44-QFN (8x8)
RAM Size :
3.25K x 8
Surface Mount
ROM (words) :
PWM Channels :
Tradename :
CPU Family :
EEPROM Size :
1K x 8
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
8 mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of ADC Channels :
11 Channel
Number of Timers/Counters :
4
Interface Type :
I2C/SPI/USART
RoHS :
Compliant
Operating Supply Voltage (Max) :
5.5(V)
Power Supplies :
5V
Length :
8mm