PIC18F4620-I/ML
Mfr.Part #
PIC18F4620-I/ML
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44QFN
Stock
438
In Stock :
438
Min Operating Temperature :
-40 °C
Interface Type :
EUSART, I2C, SPI
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Length :
8mm
Min Supply Voltage :
4.2 V
EEPROM Size :
1K x 8
Number of Bits :
8
Max Supply Voltage :
5.5 V
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Interfaces :
SPI/I2C/USART
Data Converters :
A/D 13x10b
Data Converter :
A/D 13x10b
Width :
8mm
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Flash
Access Time :
40 μs
Program Memory Size :
64KB 32K x 16
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Max Power Dissipation :
1W
Base Product Number :
PIC18F4620
Package :
Tube
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Radiation Hardening :
No
Number of I2C Channels :
1
Pin Count :
44
REACH SVHC :
No SVHC
Series :
PIC® 18F
RAM Size :
3.8K x 8
Speed :
40MHz
Max Frequency :
40 MHz
Number of PWM Channels :
5
Number of SPI Channels :
1
Core Architecture :
Power Supplies :
5V
Supply Voltage :
5V
Factory Lead Time :
6 Weeks
Base Part Number :
PIC18F4620
Max Operating Temperature :
85 °C
Number of Terminations :
Packaging :
Tube
Active
Number of ADC Channels :
13
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.2V~5.5V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Height :
950μm
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Frequency :
40MHz