PIC18F4620-E/PT
Mfr.Part #
PIC18F4620-E/PT
Package / Case
44-TQFP
Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44TQFP
Microcontrollers
Base Part Number :
PIC18F4620
Lead Free :
Lead Free
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Supply Voltage :
5V
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Package Type :
TQFP
Interfaces :
SPI/I2C/USART
Family Name :
PIC18F
Microchip
Number of UART Channels :
Number of SPI Channels :
1
Max Supply Voltage :
5.5 V
Min Operating Temperature :
-40 °C
RoHS :
Compliant
Package / Case :
44-TQFP
Program Memory Size :
64KB 32K x 16
Instruction Set Architecture :
RISC
Min Supply Voltage :
4.2 V
Access Time :
40 μs
Has ADC :
yes
Number of I2C Channels :
1
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Frequency :
40MHz
Max Frequency :
40 MHz
Length :
10mm
Data Converters :
A/D 13x10b
PWM Channels :
Speed :
25 MHz
Number of Pins :
44
Mount :
PIC
Terminal Pitch :
0.8mm
Product Status :
Active
Base Product Number :
PIC18F4620
RAM Size :
3.8K x 8
EEPROM Size :
1K x 8
Mounting Style :
SMD/SMT
Product :
MCU
Data Converter :
A/D 13x10b
Schedule B :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.2V~5.5V
CPU Family :
PIC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Timers/Counters :
4
Interface Type :
EUSART, I2C, SPI
Typical Operating Supply Voltage :
4.2 → 5.5 V
Number of Ethernet Channels :
Mounting Type :
Surface Mount
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Dimensions :
10 x 10 x 1.05mm
Package :
Tray
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Max Operating Temperature :
125 °C
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Supplier Device Package :
44-TQFP (10x10)
Oscillator Type :
Internal
Maximum Operating Temperature :
+125 °C
Terminal Form :
Gull wing
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Series :
PIC® 18F
Tradename :
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
40
REACH SVHC :
No SVHC
Pin Count :
44
Bit Size :
8
Max Power Dissipation :
1W
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Supply Current-Max :
35mA
Factory Lead Time :
7 Weeks
Number of Terminations :
Core Processor :
Number of Programmable I/O :
Packaging :
Tray
Number of ADC Channels :
13
DMA Channels :
No
ROM (words) :
Power Supplies :
5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Device Core :
Width :
10mm
Height :
1.05mm