PIC18F4610-E/PT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC18F4610-E/PT
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
44-TQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44TQFP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Speed :
25MHz
Pin Count :
44
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Program Memory Size :
64KB 32K x 16
Min Supply Voltage :
4.2 V
JESD-609 Code :
e3
Terminal Pitch :
0.8mm
Number of I/O :
36
PWM Channels :
yes
Max Supply Voltage :
5.5 V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Base Product Number :
PIC18F4610
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Product Status :
Obsolete
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
DMA Channels :
No
Core Processor :
PIC
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Has ADC :
yes
Core Size :
8-Bit
Series :
PIC® 18F
Memory Size :
64KB
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Data Converters :
A/D 13x10b
Bit Size :
16
Published :
Length :
10mm
EEPROM Size :
Base Part Number :
PIC18F4610
DAC Channels :
Pbfree Code :
Package / Case :
44-TQFP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.2V~5.5V
Package :
Tray
Data Bus Width :
8B
Terminal Form :
Gull wing
Number of Pins :
44
Oscillator Type :
Internal
Max Frequency :
40 MHz
CPU Family :
PIC
Memory Type :
Flash
Frequency :
25MHz
Height Seated (Max) :
1.2mm
Number of Terminations :
Terminal Position :
QUAD
Program Memory Type :
Flash
Packaging :
Tray
Address Bus Width :
20
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Surface Mount :
RAM Size :
3.8K x 8
Supply Voltage :
5V
Max Power Dissipation :
1W
On Chip Program ROM Width :
16
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Number of Programmable I/O :
36
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Min Operating Temperature :
-40 °C
Lead Free :
Lead Free
Number of I/Os :
Watchdog Timer :
Max Operating Temperature :
125 °C
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Data Converter :
A/D 13x10b
ROM (words) :
Core Architecture :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Power Supplies :
5V