PIC18F4610-E/P
Mfr.Part #
PIC18F4610-E/P
Package / Case
40-DIP (0.600, 15.24mm)
Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 40DIP
Supplier Device Package :
40-PDIP
Package / Case :
40-DIP (0.600, 15.24mm)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
RAM Size :
3.8K x 8
Published :
Series :
PIC® 18F
Terminal Pitch :
1.27mm
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Through Hole
Bit Size :
16
Base Part Number :
PIC18F4610
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Core Size :
8-Bit
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
PIC
Device Core :
PIC
PWM Channels :
yes
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Interfaces :
I2C/SPI/USART
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Power Supplies :
5V
Clock Frequency :
40MHz
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.2V~5.5V
Number of Terminations :
40
Has ADC :
yes
Pbfree Code :
Pin Count :
40
Length :
51.7525mm
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
6 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
CPU Family :
Qualification Status :
Not Qualified
Data Converter :
A/D 13x10b
External Data Bus Width :
8
Terminal Position :
Dual
Packaging :
Tube
Height Seated (Max) :
6.35mm
DAC Channels :
No
Base Product Number :
PIC18F4610
Speed :
25MHz
Width :
15.24mm
DMA Channels :
No
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.2V
EEPROM Size :
On Chip Program ROM Width :
16
Program Memory Size :
64KB 32K x 16
JESD-30 Code :
R-PDIP-T40
Address Bus Width :
20
Surface Mount :
ROM (words) :
Supply Voltage :
5V
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Data Converters :
A/D 13x10b
Datasheets
PIC18F4610-E/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC18F4610-E/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:40-DIP (0.600, 15.24mm), Mounting Type:Through Hole, Base Part Number:PIC18F4610, Number of Terminations:40, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, PIC18F4610-E/P pinout, PIC18F4610-E/P datasheet PDF, PIC18F4610-E/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC18F4610-E/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.