PIC18F45Q10-E/MP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC18F45Q10-E/MP
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
40-VFQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 40QFN
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Microchip
Mounting Type :
Surface Mount
Program Memory Type :
Flash
JESD-30 Code :
S-PQCC-N40
On Chip Program ROM Width :
16
Surface Mount :
yes
Supply Voltage :
3V
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Core Size :
8-Bit
Bit Size :
8
Supplier Device Package :
40-QFN (5x5)
Data Converters :
A/D 35x10b; D/A 1x5b
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Number of ADC Channels :
35 Channel
DAC Channels :
yes
Program Memory Size :
32KB 32K x 8
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.8V
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Data Converter :
A/D 35x10b; D/A 1x5b
RAM Size :
2.25K x 8
Has ADC :
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Clock Frequency :
64MHz
Base Product Number :
PIC18F45
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Height Seated (Max) :
0.9mm
Package / Case :
40-VFQFN Exposed Pad
DMA Channels :
No
Terminal Form :
NO LEAD
Width :
5mm
Tradename :
PIC
Terminal Position :
QUAD
Data Bus Width :
8 bit
Number of I/Os :
36 I/O
Series :
PIC® XLP™ 18Q
Package :
Tube
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Terminal Pitch :
0.4mm
PWM Channels :
Oscillator Type :
Internal
Product Status :
Active
Core Processor :
PIC
Interface Type :
LIN, I2C, Serial SMBus, USART
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, HLVD, POR, PWM, WDT
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
RoHS :
Details
Speed :
64MHz
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Product :
MCU
DAC Resolution :
5 bit
Factory Lead Time :
5 Weeks
Packaging :
Tube
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Number of I/O :
36
EEPROM Size :
256 x 8
Number of Timers/Counters :
4 Timer
Length :
5mm
Number of Terminations :
40
Screening Level :
TS 16949
Mounting Style :
SMD/SMT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Datasheets
PIC18F45Q10-E/MP
Microchip Technology PIC18F45Q10-E/MP
Microcontrollers Microchip Technology PIC18F45Q10-E/MP Overview
PIC18F45Q10-E/MP Features
This advanced MCU boasts a range of features designed to facilitate complex digital and analog functionalities in various applications. Key features include an enhanced 8-bit CPU with a maximum speed of 64 MHz, providing ample processing power for intricate tasks. Additionally, it supports up to 36 I/O pins, which are highly configurable to meet diverse application needs. The MCU also includes built-in functionalities such as multiple communication protocols (I2C, SPI, UART), 12-bit ADCs for precise analog to digital conversion, and multiple PWM outputs for enhanced control over peripherals.