PIC18F45K80-I/ML
Mfr.Part #
PIC18F45K80-I/ML
Package / Case
44-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44QFN
Microcontrollers
Memory Size :
32kB
Radiation Hardening :
8-bit Microcontrollers - MCU
Device Core :
PIC
REACH SVHC :
No SVHC
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Data Converter :
A/D 11x12b
Microchip
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Data Bus Width :
8B
Supplier Device Package :
44-QFN (8x8)
Program Memory Size :
32KB 16K x 16
Series :
PIC® XLP™ 18K
Interface :
CAN, I2C, LIN, SPI, UART, USART
Dimensions :
8 x 8 x 0.88mm
Number of SPI Channels :
1
Package Type :
QFN
Number of Terminations :
44
Connectivity :
ECANbus, I2C, LINbus, SPI, UART/USART
DMA Channels :
No
Instruction Set Architecture :
RISC
Package / Case :
44-VQFN Exposed Pad
Family Name :
PIC18F
Interface Type :
I2C, SPI, USART
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
EEPROM Size :
1K x 8
Interfaces :
CAN/I2C/SPI/USART
Height :
950μm
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Packaging :
Tube
Length :
8mm
Frequency :
64MHz
Watchdog Timer :
yes
Supply Voltage :
3.3V
Number of Timers/Counters :
5 Timer
Pbfree Code :
Factory Lead Time :
6 Weeks
Number of I/O :
35
Published :
Width :
8mm
Number of ADC Channels :
11
Number of I/Os :
35 I/O
Number of PWM Channels :
5
Number of I2C Channels :
1
Number of UART Channels :
2
Maximum Operating Temperature :
+85 °C
Has ADC :
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Data Converters :
A/D 11x12b
Flash
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
CPU Family :
Mounting Style :
SMD/SMT
Number of Bits :
8
RAM Size :
3.6K x 8
Product Status :
Active
Max Power Dissipation :
1W
Core Processor :
Pin Count :
44
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of A/D Converters :
Speed :
64MHz
Number of Pins :
Terminal Position :
QUAD
Base Part Number :
PIC18F45K80
Typical Operating Supply Voltage :
3.3 V