PIC18F45K80-E/PT
Mfr.Part #
PIC18F45K80-E/PT
Package / Case
44-TQFP
Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44TQFP
Stock
576
In Stock :
576
PIC® XLP™ 18K
Supply Voltage :
3.3V
Data Bus Width :
8B
Width :
10mm
RAM Size :
3.6K x 8
Product :
MCU
Number of SPI Channels :
1
Length :
10mm
Radiation Hardening :
yes
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Program Memory Size :
32KB 16K x 16
Family Name :
PIC
Height :
1.05mm
JESD-609 Code :
e3
Number of Timers/Counters :
5
Pbfree Code :
yes
Interfaces :
CAN/I2C/SPI/USART
Interface Type :
I2C, SPI, USART
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Pin Count :
44
Microchip
Interface :
CAN, I2C, LIN, SPI, UART, USART
Data Converters :
A/D 11x12b
Package :
Tray
Package / Case :
44-TQFP
Packaging :
Tray
Number of I/O :
35
RoHS :
Details
Number of ADC Channels :
11
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
EEPROM Size :
1K x 8
Max Power Dissipation :
1W
Terminal Position :
QUAD
Terminal Form :
Gull wing
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Supplier Device Package :
44-TQFP (10x10)
Number of Bits :
8
Watchdog Timer :
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Device Core :
PIC
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
CPU Family :
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Program Memory Type :
Flash
Data Converter :
A/D 11x12b
MSL :
MSL 3 - 168 hours
Qualification :
Number of Pins :
44
Frequency :
64MHz
Bit Size :
8
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Core Processor :
Factory Lead Time :
2 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
PWM Channels :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Memory Size :
32kB
DMA Channels :
No
Published :
2009
Tradename :
Has ADC :
Base Product Number :
PIC18F45
Package Type :
TQFP
Number of UART Channels :
2
Base Part Number :
PIC18F45K80
Speed :
64MHz
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
Number of Terminations :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Connectivity :
ECANbus, I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Number of I/Os :
35 I/O
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Datasheets
PIC18F45K80-E/PT
Microchip Technology PIC18F45K80-E/PT
Microcontrollers Microchip Technology PIC18F45K80-E/PT Overview
PIC18F45K80-E/PT Features
The PIC18F45K80-E/PT comes packed with features that optimize performance and usability. Key features include an operating voltage ranging from 1.8V to 5.5V, which allows for flexible integration into various circuit designs. It supports a 10-bit, 12-channel ADC, essential for applications requiring precise analog to digital conversion. The device also incorporates two comparators, several communication modules including EUSART and SPI/I2C interfaces, and a flexible watchdog timer, enhancing its functionality in complex digital environments.