PIC18F45K80-E/ML
Mfr.Part #
PIC18F45K80-E/ML
Package / Case
44-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44QFN
Data Converters :
A/D 11x12b
Data Bus Width :
8B
Package :
Tube
Number of UART Channels :
2
Supplier Device Package :
44-QFN (8x8)
Package / Case :
44-VQFN Exposed Pad
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
Watchdog Timer :
yes
Interfaces :
CAN/I2C/SPI/USART
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Number of I/Os :
35 I/O
Number of Timers/Counters :
5
Speed :
64MHz
Published :
Frequency :
64MHz
CPU Family :
PIC
Number of SPI Channels :
1
Connectivity :
ECANbus, I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Surface Mount
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Flash
PWM Channels :
Number of I/O :
35
Max Power Dissipation :
1W
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
RAM Size :
3.6K x 8
Pbfree Code :
Height :
950μm
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of Bits :
8
Device Core :
JESD-609 Code :
e3
Number of ADC Channels :
11
Number of Pins :
44
Product :
MCU
Supply Voltage :
3.3V
Radiation Hardening :
No
Length :
8mm
Series :
PIC® XLP™ 18K
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Memory Size :
32kB
Terminal Position :
QUAD
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Program Memory Size :
32KB 16K x 16
Base Part Number :
PIC18F45K80
EEPROM Size :
1K x 8
Bit Size :
8
Pin Count :
44
Number of Terminations :
Interface :
CAN, I2C, LIN, SPI, UART, USART
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Interface Type :
I2C, SPI, USART
Data Converter :
A/D 11x12b
Mounting Style :
SMD/SMT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
8mm
Has ADC :
Factory Lead Time :
1 Weeks
Microchip
Datasheets
PIC18F45K80-E/ML
Microchip Technology PIC18F45K80-E/ML
Microcontrollers Microchip Technology PIC18F45K80-E/ML Overview
PIC18F45K80-E/ML Features
  • 8-bit performance at up to 64 MHz clock speed, delivering robust processing capabilities.