PIC18F45K50-E/PT
Mfr.Part #
PIC18F45K50-E/PT
Package / Case
44-TQFP
Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44TQFP
Microcontrollers
DMA Channels :
No
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Data Converter :
A/D 25x10b
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Position :
QUAD
Supplier Device Package :
44-TQFP (10x10)
Data Bus Width :
8B
JESD-609 Code :
e3
Tradename :
PIC
Oscillator Type :
Internal
Height Seated (Max) :
1.2mm
Published :
Data Converters :
A/D 25x10b
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Supply Voltage :
3V
Interface :
I2C, SPI, UART, USART, USB
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
RoHS :
Details
EEPROM Size :
256 x 8
Number of Terminations :
44
Number of Timers/Counters :
2 Timer
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7V
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART, USB
Terminal Pitch :
0.8mm
Memory Size :
32kB
Factory Lead Time :
6 Weeks
Number of ADC Channels :
25
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Base Part Number :
PIC18F45K50
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Mounting Type :
Surface Mount
Additional Feature :
IT ALSO OPEARTES IN 16MHZ AT 2.3V MIN SUPPLY
Core Processor :
PIC
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Product Status :
Active
On Chip Program ROM Width :
16
Length :
10mm
Bit Size :
8
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
PWM Channels :
PIC® XLP™ 18K
Number of I/O :
36
Frequency :
48MHz
ROM (words) :
ECCN Code :
3A001.A.3
Number of I/Os :
36 I/O
RAM Size :
2K x 8
HTS Code :
Core Size :
8-Bit
Packaging :
Tray
Package / Case :
44-TQFP
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Has ADC :
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Terminal Form :
Gull wing
Base Product Number :
PIC18F45
Microchip
Speed :
48MHz