PIC18F45K50-E/P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC18F45K50-E/P
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
40-DIP (0.600, 15.24mm)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 40DIP
Stock
172
In Stock :
172
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Has ADC :
yes
Oscillator Type :
Internal
DMA Channels :
No
Package :
Tube
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Surface Mount :
No
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Package / Case :
40-DIP (0.600, 15.24mm)
PWM Channels :
yes
RoHS :
Details
Speed :
48MHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Bit Size :
8
Data Bus Width :
8B
Memory Size :
32kB
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Program Memory Size :
32KB 16K x 16
Base Part Number :
PIC18F45K50
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
ROM (words) :
16384
Supplier Device Package :
40-PDIP
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART, USB
Terminal Position :
Dual
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Number of ADC Channels :
25
Interface Type :
I2C, SPI
Data Converters :
A/D 25x10b
Number of I/O :
36
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Core Size :
8-Bit
Interface :
I2C, SPI, UART, USART, USB
EEPROM Size :
256 x 8
Microchip
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7V
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Packaging :
Tube
Supply Voltage :
3V
Frequency :
48MHz
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Core Processor :
PIC
JESD-609 Code :
e3
Additional Feature :
IT ALSO OPEARTES IN 16MHZ AT 2.3V MIN SUPPLY
Base Product Number :
PIC18F45
JESD-30 Code :
R-PDIP-T40
Data Converter :
A/D 25x10b
On Chip Program ROM Width :
16
Number of Terminations :
40
Series :
PIC® XLP™ 18K
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Factory Lead Time :
6 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
RAM Size :
2K x 8
Mounting Style :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Tradename :
PIC
Program Memory Type :
Flash
Number of Timers/Counters :
2 Timer
Published :
2012
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Number of I/Os :
36 I/O
Product Status :
Active
Datasheets
PIC18F45K50-E/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC18F45K50-E/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:40-DIP (0.600, 15.24mm), Base Part Number:PIC18F45K50, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Number of Terminations:40, Mounting Type:Through Hole, PIC18F45K50-E/P pinout, PIC18F45K50-E/P datasheet PDF, PIC18F45K50-E/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC18F45K50-E/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.