PIC18F45K42-E/PT
Mfr.Part #
PIC18F45K42-E/PT
Package / Case
44-TQFP
Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44TQFP
Stock
953
In Stock :
953
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Interface Type :
I2C, SPI, UART
Program Memory Size :
32KB 16K x 16
Product Status :
Active
RAM (words) :
2048
Boundary Scan :
No
Series :
PIC® XLP™ 18K
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.3V
Base Product Number :
PIC18F45
Factory Lead Time :
2 Weeks
Low Power Mode :
Package / Case :
44-TQFP
Width :
10mm
Microchip
Format :
FIXED POINT
Published :
2018
Number of Timers :
7
Terminal Form :
Gull wing
Supply Current-Max :
18mA
Number of ADC Channels :
35 Channel
Product :
MCU
Number of Terminations :
44
JESD-30 Code :
S-PQFP-G44
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
MICROCONTROLLER, RISC
JESD-609 Code :
e3
Package :
Tray
Number of External Interrupts :
3
Number of Serial I/Os :
2
Speed :
64MHz
ROM (words) :
On Chip Program ROM Width :
16
Supply Voltage :
3V
Packaging :
Tray
DAC Channels :
Data Converter :
A/D 35x12b; D/A 1x5b
DMA Channels :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Bit Size :
8
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Supplier Device Package :
44-TQFP (10x10)
Core Size :
8-Bit
Length :
10mm
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, HLVD, POR, PWM, WDT
Data Bus Width :
8 bit
RoHS :
Details
HTS Code :
DAC Resolution :
5 bit
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Mounting Style :
SMD/SMT
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Clock Frequency :
64MHz
Base Part Number :
PIC18F45K42
Terminal Pitch :
0.8mm
Height Seated (Max) :
1.2mm
On Chip Data RAM Width :
8
PWM Channels :
Number of DMA Channels :
2
EEPROM Size :
256 x 8
Integrated Cache :
No
Terminal Position :
QUAD
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Data Converters :
A/D 35x12b, D/A 1x5b
RAM Size :
2K x 8
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Number of I/Os :
36 I/O
Datasheets
PIC18F45K42-E/PT
Microchip Technology PIC18F45K42-E/PT
Microcontrollers Microchip Technology PIC18F45K42-E/PT Overview
PIC18F45K42-E/PT Features
The PIC18F45K42-E/PT boasts an extensive set of features that enhance its functionality and flexibility. Key features include a wide operating voltage range from 1.8V to 5.5V, which allows for varied application environments and power efficiency. The device supports up to 35 I/O pins, providing robust connectivity options for peripheral devices. It also includes enhanced peripherals such as multiple communication interfaces (I2C, SPI, UART), a 12-bit ADC for precise analog to digital conversion, and multiple PWM outputs for advanced control systems. The MCU’s low power consumption and flexible clock options make it ideal for power-sensitive applications.