PIC18F45K42-E/ML
Mfr.Part #
PIC18F45K42-E/ML
Package / Case
44-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44QFN
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Program Memory Size :
32KB 16K x 16
Terminal Pitch :
0.65mm
JESD-30 Code :
S-PQCC-N44
Number of I/O :
36
Product :
MCU
Data Bus Width :
8 bit
Bit Size :
8
Number of ADC Channels :
35 Channel
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Series :
PIC® XLP™ 18K
Supply Voltage :
3V
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
RAM Size :
2K x 8
Height Seated (Max) :
1mm
EEPROM Size :
256 x 8
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Microchip
DAC Resolution :
5 bit
Package :
Tube
Core Size :
8-Bit
Width :
8mm
Clock Frequency :
64MHz
Base Part Number :
PIC18F45K42
On Chip Program ROM Width :
16
Terminal Form :
NO LEAD
Additional Feature :
IT ALSO OPERATES AT 2.7V MIN AT 32 MHZ AND 2.5V MIN AT 16 MHZ
Factory Lead Time :
6 Weeks
Reach Compliance Code :
Unknown
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Speed :
64MHz
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, HLVD, POR, PWM, WDT
Length :
8mm
Package / Case :
44-VQFN Exposed Pad
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Screening Level :
TS 16949
- 40 C
Interface Type :
I2C, SPI, UART
Supplier Device Package :
44-QFN (8x8)
Data Converter :
A/D 35x12b; D/A 1x5b
Packaging :
Tube
Number of I/Os :
36 I/O
Base Product Number :
PIC18F45
Data Converters :
A/D 35x12b, D/A 1x5b
Mounting Style :
SMD/SMT
DAC Channels :
Datasheets
PIC18F45K42-E/ML
Microchip Technology PIC18F45K42-E/ML
Microcontrollers Microchip Technology PIC18F45K42-E/ML Overview
PIC18F45K42-E/ML Features
  • Extended Voltage Range: Supports 1.8V to 5.5V, providing flexibility across various power supplies.