PIC18F45K20T-I/MV
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC18F45K20T-I/MV
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
40-UFQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 40UQFN
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Series :
PIC® XLP™ 18K
Microchip
Memory Size :
32kB
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Program Memory Type :
Flash
Watchdog Timer :
yes
Width :
4 mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Speed :
64MHz
Min Operating Temperature :
-40°C
Oscillator Type :
Internal
Core Processor :
PIC
Brand :
Package / Case :
40-UFQFN Exposed Pad
Interface :
I2C, SCI, SPI, UART, USART, USB
Mount :
Surface Mount
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Number of I/O :
35
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Data Converters :
A/D 14x10b
Number of I/Os :
35 I/O
Max Frequency :
64MHz
Mounting Style :
SMD/SMT
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Tradename :
PIC
Frequency :
64MHz
Core Architecture :
Memory Type :
Flash
Product Status :
Active
Package :
Tape and Reel (TR)
Number of Pins :
40
Published :
RAM Size :
1.5K x 8
Length :
4 mm
Height :
0.48 mm
Data Bus Width :
8B
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Interface Type :
I2C, MSSP, RJ11, SCI, SPI, USB
Radiation Hardening :
No
Number of Programmable I/O :
35
Max Operating Temperature :
85°C
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Supplier Device Package :
40-UQFN (5x5)
Data Converter :
A/D 14x10b
RoHS :
Details
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Program Memory Size :
32KB 16K x 16
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Number of ADC Channels :
14 Channel
Number of Timers/Counters :
4
EEPROM Size :
256 x 8
Max Power Dissipation :
1W
Device Core :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Min Supply Voltage :
1.8V
Max Supply Voltage :
3.6V
Factory Lead Time :
16 Weeks
Base Product Number :
PIC18F45
Base Part Number :
PIC18F45K20
Core Size :
8-Bit
Datasheets
PIC18F45K20T-I/MV
Microchip Technology PIC18F45K20T-I/MV
Microcontrollers Microchip Technology PIC18F45K20T-I/MV Overview
The Microcontrollers Microchip Technology PIC18F45K20T-I/MV is a high-performance 8-bit MCU from Microchip Technology, designed to cater to sophisticated control systems. Boasting a substantial 32KB of flash memory and operating at speeds up to 64 MHz, this microcontroller combines functionality and flexibility, making it an ideal choice for developers looking for a scalable and robust processing solution. Its compact 40-UQFN package ensures minimal footprint while providing robust capability for a wide range of applications, from consumer electronics to industrial automation systems.
PIC18F45K20T-I/MV Features
  • 8-bit microcontroller with a 32KB flash memory for program storage.
  • High performance with a CPU speed of up to 64 MHz.