PIC18F45K20-I/PT
Mfr.Part #
PIC18F45K20-I/PT
Package / Case
44-TQFP
Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44TQFP
Microcontrollers
Number of I2C Channels :
1
Number of Timers/Counters :
4
Product :
MCU
Mounting Type :
Surface Mount
Qualification :
AEC-Q100
Instruction Set Architecture :
RISC
32KB 16K x 16
RAM Size :
1.5K x 8
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Number of Pins :
44
Package Type :
TQFP
Frequency :
64MHz
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
A/D 14x10b
Interface :
Tradename :
PIC
Number of Ethernet Channels :
Data Bus Width :
8B
Pbfree Code :
yes
Mounting Style :
SMD/SMT
Density :
256 kb
Number of UART Channels :
DMA Channels :
No
Lead Free :
Lead Free
Terminal Form :
Gull wing
Base Part Number :
PIC18F45K20
MSL :
MSL 1 - Unlimited
Product Status :
Active
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Factory Lead Time :
5 Weeks
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Watchdog Timer :
yes
Maximum Operating Temperature :
+85 °C
Contact Plating :
Tin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Number of Programmable I/O :
36
Width :
10mm
Number of Bits :
8
Device Core :
Supplier Device Package :
44-TQFP (10x10)
Program Memory Type :
Flash
RoHS :
Details
Terminal Position :
QUAD
I2C, SPI, UART/USART
Termination :
SMD/SMT
Package / Case :
44-TQFP
Number of PWM Channels :
5
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Microchip
Number of I/Os :
36 I/O
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Pin Count :
44
Radiation Hardening :
No
Oscillator Type :
Internal
Number of A/D Converters :
1
Number of SPI Channels :
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Number of I/O :
35
Power Supplies :
2/3.3V
Package :
Tray
REACH SVHC :
No SVHC
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
Max Power Dissipation :
1W
Typical Operating Supply Voltage :
1.8 → 3.6 V
Mount :
ROHS3 Compliant
Height :
1.05mm
Speed :
64MHz
Length :
10mm
Number of ADC Channels :
14
CPU Family :
Bit Size :
8
Interface Type :
CCP, ECCP, EUSART, I2C, MSSP, SPI
Dimensions :
10 x 10 x 1.05mm
Number of Terminations :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Memory Size :
32kB
Packaging :
Tray
EEPROM Size :
256 x 8
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Family Name :
PIC18F
Datasheets
PIC18F45K20-I/PT
Microchip Technology PIC18F45K20-I/PT
Microcontrollers Microchip Technology PIC18F45K20-I/PT Overview
PIC18F45K20-I/PT Features
The PIC18F45K20-I/PT MCU offers a comprehensive set of features including an 8-bit processor, 32KB flash memory for program storage, and extensive on-chip peripherals. These peripherals include analog-to-digital converters (ADCs), multiple communication interfaces such as SPI, I2C, and UART, which are essential for building connected and interactive systems. Additionally, this MCU supports up to 25 MHz internal oscillator frequency, providing robust speed for complex operations and processes.