PIC18F45K20-E/PT
Mfr.Part #
PIC18F45K20-E/PT
Package / Case
44-TQFP
Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44TQFP
Stock
1
In Stock :
1
Microcontrollers
Number of Programmable I/O :
36
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Factory Lead Time :
5 Weeks
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Mount :
Surface Mount
Product :
MCU
Height :
1.05mm
Qualification :
Length :
10mm
Frequency :
64MHz
Terminal Form :
Gull wing
Mounting Type :
Surface Mount
Mounting Style :
SMD/SMT
Package / Case :
44-TQFP
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Power Supplies :
2/3.3V
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
JESD-609 Code :
e3
Supply Voltage :
3V
RAM Size :
1.5K x 8
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Base Product Number :
PIC18F45
Pin Count :
44
MSL :
MSL 3 - 168 hours
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Number of ADC Channels :
13
RoHS :
Details
Max Power Dissipation :
1W
Memory Size :
32kB
Core Processor :
PIC
Bit Size :
8
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
EEPROM Size :
256 x 8
Pbfree Code :
yes
Number of I/Os :
36 I/O
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
A/D 14x10b
PWM Channels :
yes
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
CPU Family :
No
Terminal Position :
QUAD
Number of Terminations :
44
Width :
10mm
No
Microchip
Core Size :
8-Bit
Oscillator Type :
Internal
Number of Pins :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Timers/Counters :
4
Published :
2009
Lead Free :
Lead Free
Number of I2C Channels :
Interface Type :
CCP, ECCP, EUSART, I2C, MSSP, SPI
Supplier Device Package :
44-TQFP (10x10)
Flash
Device Core :
Packaging :
Tray
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.5V
Package :
Tray
Product Status :
Active
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Watchdog Timer :
Terminal Pitch :
0.8mm
Tradename :
Data Converters :
A/D 14x10b
REACH SVHC :
No SVHC
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Speed :
48MHz
Datasheets
PIC18F45K20-E/PT
Microchip Technology PIC18F45K20-E/PT
Microcontrollers Microchip Technology PIC18F45K20-E/PT Overview
PIC18F45K20-E/PT Features
This microcontroller includes an array of features that enhance its versatility and functionality across various applications. It boasts a 10-bit, 13-channel Analog-to-Digital Converter (ADC) for precise sensor readings, dual Comparators for real-time system monitoring, and Enhanced Capture/Compare/PWM (ECCP) outputs for improved control in power-sensitive applications. Additionally, the MCU provides a broad operating voltage range (1.8V to 5.5V), which allows for flexibility in designing low-power and battery-operated devices.