PIC18F45K20-E/MV
Mfr.Part #
PIC18F45K20-E/MV
Package / Case
40-UFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 40UQFN
Memory Size :
8kB
Number of Pins :
40
Terminal Position :
QUAD
Package :
Tube
Length :
5mm
Number of Terminations :
40
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
Max Power Dissipation :
1W
DAC Channels :
Supplier Device Package :
40-UQFN (5x5)
Interface :
I2C, SCI, SPI, UART, USART, USB
Data Converters :
A/D 14x10b
RAM Size :
1.5K x 8
Number of Timers/Counters :
4
Supply Voltage :
3.3V
Speed :
48MHz
Published :
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 1.8V MIN SUPPLY FOR 16 MHZ AND OPERATES AT 2V FOR 20 MHZ
Package / Case :
40-UFQFN Exposed Pad
Packaging :
Tube
Program Memory Type :
Flash
PWM Channels :
Surface Mount
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Frequency :
48MHz
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Watchdog Timer :
256 x 8
Height Seated (Max) :
0.55mm
Oscillator Type :
Internal
Factory Lead Time :
16 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Datasheets
PIC18F45K20-E/MV
Microchip Technology PIC18F45K20-E/MV
Microcontrollers Microchip Technology PIC18F45K20-E/MV Overview
PIC18F45K20-E/MV Features
  • 32KB of on-chip flash memory.
  • High-performance 8-bit architecture.
  • Low power consumption.
  • Wide operating voltage range from 1.8V to 5.5V.