PIC18F45K20-E/ML
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC18F45K20-E/ML
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
44-VQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44QFN
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Speed :
48MHz
Frequency :
48MHz
Number of I/O :
35
On Chip Program ROM Width :
16
Core Size :
8-Bit
Supply Current-Max :
15mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Product Status :
Active
ECCN Code :
3A991.A.2
EEPROM Size :
256 x 8
Has ADC :
yes
Pin Count :
44
Program Memory Size :
32KB 16K x 16
PWM Channels :
yes
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Number of Programmable I/O :
36
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Package / Case :
44-VQFN Exposed Pad
CPU Family :
PIC
Height Seated (Max) :
1mm
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Number of Timers/Counters :
4
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 1.8V MINIMUM SUPPLY FOR 20 MHZ
Package :
Tube
Supplier Device Package :
44-QFN (8x8)
Mounting Type :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Max Power Dissipation :
1W
Data Bus Width :
8B
Base Product Number :
PIC18F45
Memory Size :
32kB
Program Memory Type :
Flash
Length :
8mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Published :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7V
Radiation Hardening :
No
DMA Channels :
No
Packaging :
Tube
Power Supplies :
2/3.3V
Base Part Number :
PIC18F45K20
Core Processor :
PIC
Number of Terminations :
44
Supply Voltage :
3V
Number of Pins :
Terminal Pitch :
0.65mm
Series :
PIC® XLP™ 18K
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Data Converter :
A/D 14x10b
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Data Converters :
A/D 14x10b
Device Core :
Pbfree Code :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.5V