PIC18F458T-I/L
Mfr.Part #
PIC18F458T-I/L
Package / Case
44-LCC (J-Lead)
Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44PLCC
Microcontrollers
Interfaces :
CAN/I2C/SPI/USART
Pin Count :
44
Base Part Number :
PIC18F458
Device Core :
PIC
Power Supplies :
5V
Program Memory Size :
32KB 16K x 16
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
EEPROM Size :
256 x 8
Memory Size :
32kB
Operating Supply Voltage :
5V
Number of I/O :
33
Max Power Dissipation :
1W
Factory Lead Time :
6 Weeks
Connectivity :
CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
RAM Size :
1.5K x 8
Terminal Pitch :
1.27mm
Data Converter :
A/D 8x10b
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
44-LCC (J-Lead)
Oscillator Type :
External
Series :
PIC® 18F
Supply Current-Max :
50mA
Speed :
40MHz
Access Time :
40 μs
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 2V MINIMUM SUPPLY
Terminal Position :
QUAD
DAC Channels :
Lead Free
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Has ADC :
Data Converters :
A/D 8x10b
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
PWM Channels :
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
44-PLCC (16.59x16.59)
Length :
16.59mm
Terminal Form :
J BEND
ROM (words) :
Radiation Hardening :
No
Published :
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
MICROCONTROLLER, RISC
DMA Channels :
Bit Size :
8
Number of Terminations :
Frequency :
40MHz
CPU Family :
Base Product Number :
PIC18F458
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.2V~5.5V
Supply Voltage :
4.5V