PIC18F4585-H/P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC18F4585-H/P
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
40-DIP (0.600, 15.24mm)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 48KB FLASH 40DIP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
RAM Size :
3.25K x 8
Terminal Position :
QUAD
Supplier Device Package :
40-PDIP
Data Converters :
A/D 11x10b
Core Size :
8-Bit
Surface Mount :
yes
Terminal Form :
Gull wing
Oscillator Type :
Internal
Number of I/O :
36
On Chip Program ROM Width :
16
DAC Channels :
No
Packaging :
Tube
Interface :
CAN, I2C, SPI, UART, USART
Pbfree Code :
yes
Memory Size :
48kB
Bit Size :
16
Number of Timers/Counters :
4
Number of Pins :
40
Terminal Pitch :
0.8mm
Core Processor :
PIC
Published :
Program Memory Size :
48KB 24K x 16
Data Converter :
A/D 11x10b
Operating Supply Voltage :
5.5V
EEPROM Size :
1K x 8
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Max Power Dissipation :
1W
Operating Temperature :
-40°C~150°C TA
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
44
Package / Case :
40-DIP (0.600, 15.24mm)
Series :
PIC® 18F
Number of Programmable I/O :
44
Has ADC :
Package :
Tube
Length :
10mm
Mounting Type :
Through Hole
Base Product Number :
PIC18F4585
Product Status :
Active
Program Memory Type :
Flash
Data Bus Width :
8B
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Connectivity :
CANbus, I2C, SPI, UART/USART
Base Part Number :
PIC18F4585
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.2V~5.5V
Height Seated (Max) :
1.2mm
DMA Channels :
Watchdog Timer :
PWM Channels :
Frequency :
25MHz
Speed :
25MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
PIC18F4585-H/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC18F4585-H/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:40, Operating Temperature:-40°C~150°C TA, Number of Terminations:44, Package / Case:40-DIP (0.600, 15.24mm), Mounting Type:Through Hole, Base Part Number:PIC18F4585, PIC18F4585-H/P pinout, PIC18F4585-H/P datasheet PDF, PIC18F4585-H/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC18F4585-H/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.