PIC18F4585-H/ML
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC18F4585-H/ML
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
44-VQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 48KB FLASH 44QFN
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Bit Size :
16
Data Converter :
A/D 11x10b
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
DAC Channels :
No
Base Product Number :
PIC18F4585
Factory Lead Time :
2 Weeks
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Interface :
CAN, I2C, SPI, UART, USART
Oscillator Type :
Internal
Core Processor :
PIC
Frequency :
25MHz
Microchip
Watchdog Timer :
yes
Core Size :
8-Bit
RoHS :
Details
Published :
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Supplier Device Package :
44-QFN (8x8)
Mounting Style :
SMD/SMT
Height Seated (Max) :
1mm
Program Memory Type :
Flash
Tradename :
PIC
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Package / Case :
44-VQFN Exposed Pad
Number of Terminations :
44
Has ADC :
yes
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.2V~5.5V
Product :
MCU
Terminal Position :
QUAD
Speed :
25MHz
Base Part Number :
PIC18F4585
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Length :
8mm
Number of I/Os :
44 I/O
RAM Size :
3.25K x 8
Lead Free :
Lead Free
Operating Supply Voltage :
5V
Data Converters :
A/D 11x10b
Mounting Type :
Surface Mount
EEPROM Size :
1K x 8
On Chip Program ROM Width :
16
Series :
PIC® 18F
PWM Channels :
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Terminal Pitch :
0.65mm
Radiation Hardening :
No
Connectivity :
CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Max Power Dissipation :
1W
Number of Timers/Counters :
4
Memory Size :
48kB
Packaging :
Tube
Pbfree Code :
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Product Status :
Active
Package :
Tube
DMA Channels :
Program Memory Size :
48KB 24K x 16
Data Bus Width :
8B
Operating Temperature :
-40°C~150°C TA
Number of I/O :
36
Surface Mount :
Number of Pins :
44
Brand :
Datasheets
PIC18F4585-H/ML
Microchip Technology PIC18F4585-H/ML
Microcontrollers Microchip Technology PIC18F4585-H/ML Overview
PIC18F4585-H/ML Features
This microcontroller features an advanced RISC architecture that enables high-speed processing and supports a wide range of peripherals. It boasts up to 10 MIPS of performance at 40 MHz, dual capture/compare/PWM modules, and enhanced USART modules facilitating serial communication. Additionally, it includes Analog-to-Digital Converters (ADC) with up to 13 channels, providing accurate sensor integrations and real-time decision-making capabilities. Enhanced flash memory technology ensures long-term reliability of the application code through extensive read/write cycles.