PIC18F4585-E/PT
Mfr.Part #
PIC18F4585-E/PT
Package / Case
44-TQFP
Description
IC MCU 8BIT 48KB FLASH 44TQFP
Stock
934
In Stock :
934
Frequency :
40MHz
Interface Type :
EUSART, I2C, SPI
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Number of Pins :
44
Width :
10mm
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.2V~5.5V
Supply Voltage :
5V
Package :
Tray
Power Supplies :
5V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Number of ADC Channels :
11
Published :
2007
Lead Free
Height :
1.05mm
Series :
PIC® 18F
Memory Size :
48kB
Bit Size :
8
Flash
Number of I2C Channels :
1
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
EEPROM Size :
1K x 8
Terminal Pitch :
0.8mm
Watchdog Timer :
yes
Product :
MCU
Supplier Device Package :
44-TQFP (10x10)
Length :
10mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Speed :
25MHz
8-bit Microcontrollers - MCU
Terminal Form :
Gull wing
RAM Size :
3.25K x 8
Base Part Number :
PIC18F4585
Packaging :
Tray
Microchip
Number of I/Os :
44 I/O
Package / Case :
44-TQFP
Program Memory Size :
48KB 24K x 16
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Tradename :
PIC
Has ADC :
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Number of Timers/Counters :
4
Base Product Number :
PIC18F4585
Max Power Dissipation :
1W