PIC18F4585-E/P
Mfr.Part #
PIC18F4585-E/P
Package / Case
40-DIP (0.600, 15.24mm)
Description
IC MCU 8BIT 48KB FLASH 40DIP
Base Part Number :
PIC18F4585
Watchdog Timer :
yes
Factory Lead Time :
6 Weeks
Supply Voltage :
5V
Tradename :
PIC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.2V~5.5V
Height :
3.81 mm
Mount :
Through Hole
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Device Core :
Brand :
Microchip Technology / Atmel
RAM Size :
3.25K x 8
Package / Case :
40-DIP (0.600, 15.24mm)
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Series :
PIC® 18F
Radiation Hardening :
No
Number of ADC Channels :
11 Channel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Memory Size :
48kB
EEPROM Size :
1K x 8
ECCN Code :
3A991.A.2
Oscillator Type :
Internal
Width :
13.84 mm
Lead Free
Program Memory Type :
Flash
Frequency :
25MHz
Packaging :
Tube
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Length :
52.26mm
Pin Count :
40
Product :
MCU
Power Supplies :
5V
No
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Pbfree Code :
RoHS :
Details
36
Mounting Style :
Through Hole
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Number of Programmable I/O :
44
Number of Pins :
40
Terminal Position :
Dual
Published :
Has ADC :
Number of I/Os :
44 I/O
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Max Power Dissipation :
1W
Data Converter :
A/D 11x10b
Microchip
Program Memory Size :
48KB 24K x 16
Interface Type :
EUSART, I2C, SPI
Operating Supply Voltage :
5V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
PIC18F4585-E/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC18F4585-E/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:PIC18F4585, Package / Case:40-DIP (0.600, 15.24mm), Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Number of Pins:40, Mounting Type:Through Hole, Number of Terminations:40, PIC18F4585-E/P pinout, PIC18F4585-E/P datasheet PDF, PIC18F4585-E/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC18F4585-E/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC18F4585-E/P
Microcontrollers Microchip Technology PIC18F4585-E/P Overview
PIC18F4585-E/P Features
The PIC18F4585-E/P is equipped with several features that enhance its functionality and adaptability. It includes a 10-bit, up to 13-channel Analog-to-Digital Converter (ADC), two analog comparators, and a synchronous serial port (SSP) with SPI (Serial Peripheral Interface) and I2C (Inter-Integrated Circuit) capabilities. Furthermore, it provides enhanced capture/compare/PWM (Pulse Width Modulation) functions, making it highly suitable for complex control systems. The device supports up to 25 MHz clock speeds and comes with power-managing modes such as Power-save and Idle modes to enhance the efficiency of power-sensitive applications.