PIC18F4585-E/ML
Mfr.Part #
PIC18F4585-E/ML
Package / Case
44-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 48KB FLASH 44QFN
8
Mounting Style :
SMD/SMT
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Speed :
25MHz
Base Product Number :
PIC18F4585
Product :
MCU
Supply Voltage :
5V
Program Memory Size :
48KB 24K x 16
Watchdog Timer :
Terminal Pitch :
0.65mm
Memory Size :
48kB
Number of Terminations :
44
Product Status :
Active
Base Part Number :
PIC18F4585
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Packaging :
Tube
Interface :
CAN, I2C, SPI, UART, USART
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Power Supplies :
5V
EEPROM Size :
1K x 8
Published :
RoHS :
Details
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supplier Device Package :
44-QFN (8x8)
Max Power Dissipation :
1W
ECCN Code :
3A991.A.2
Frequency :
25MHz
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Pin Count :
44
Microchip
Data Converters :
A/D 11x10b
Height :
0.88 mm
JESD-609 Code :
e3
Interface Type :
EUSART, I2C, SPI
RAM Size :
3.25K x 8
PWM Channels :
Length :
8mm
Number of Pins :
Operating Supply Voltage :
5V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Lead Free :
Lead Free
Brand :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
1mm
Number of I/Os :
44 I/O
Package / Case :
44-VQFN Exposed Pad
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Tradename :
PIC
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Number of ADC Channels :
11 Channel
Mounting Type :
Surface Mount
Width :
8 mm
Series :
PIC® 18F
Terminal Position :
QUAD
CPU Family :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.2V~5.5V