PIC18F4580T-I/PT
Mfr.Part #
PIC18F4580T-I/PT
Package / Case
44-TQFP
Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44TQFP
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Flash
Terminal Form :
Gull wing
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.2V~5.5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
No
DAC Channels :
Base Part Number :
PIC18F4580
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Bit Size :
8
Interfaces :
CAN/I2C/SPI/USART
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Speed :
40MHz
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Package / Case :
44-TQFP
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Length :
10mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
ECCN Code :
3A991.A.2
PIC
Height :
1 mm
Program Memory Size :
32KB 16K x 16
Max Power Dissipation :
1W
Terminal Pitch :
0.8mm
Number of Timers/Counters :
4
Width :
10 mm
Interface :
CAN, I2C, SPI, UART, USART
Number of Pins :
Supply Voltage :
4.5V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Supplies :
5V
EEPROM Size :
256 x 8
Interface Type :
EUSART, I2C, MSSP, SPI
Frequency :
40MHz
Number of I/Os :
36 I/O
Series :
PIC® 18F
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Has ADC :
RoHS :
Details
Height Seated (Max) :
1.2mm
Base Product Number :
PIC18F4580
DMA Channels :
Core Processor :
Product :
MCU
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Memory Size :
32kB
Supplier Device Package :
44-TQFP (10x10)
Number of ADC Channels :
11 Channel
RAM Size :
1.5K x 8
On Chip Program ROM Width :
16
Datasheets
PIC18F4580T-I/PT
Microchip Technology PIC18F4580T-I/PT
Microcontrollers Microchip Technology PIC18F4580T-I/PT Overview
PIC18F4580T-I/PT Features
This microcontroller includes several features that make it suitable for demanding applications, such as a high computational performance with a maximum CPU speed of 40 MHz, an extended operating temperature range, and flexible communication options with serial programming capability (SP), USART, and I2C support. Additionally, its robust on-chip peripherals, including 10-bit ADCs, multiple timers, and PWM outputs, ensure efficient handling of various tasks, providing a solid foundation for any control system design.