PIC18F4580T-I/ML
Mfr.Part #
PIC18F4580T-I/ML
Package / Case
44-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44QFN
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
44-VQFN Exposed Pad
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
RAM Size :
1.5K x 8
Terminal Position :
QUAD
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.2V~5.5V
Terminal Pitch :
0.65mm
Oscillator Type :
Internal
Data Converter :
A/D 11x10b
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Program Memory Size :
32KB 16K x 16
Data Converters :
A/D 11x10b
Series :
PIC® 18F
Product Status :
Obsolete
Pin Count :
44
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Has ADC :
Supplier Device Package :
44-QFN (8x8)
Base Part Number :
PIC18F4580
ECCN Code :
3A991.A.2
Power Supplies :
5V
Package :
Tape and Reel (TR)
Length :
8mm
Max Power Dissipation :
1W
Height Seated (Max) :
1mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Frequency :
40MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Contains Lead
Surface Mount :
EEPROM Size :
256 x 8
Published :
Base Product Number :
PIC18F4580
Speed :
40MHz
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Memory Size :
32kB
Number of Terminations :
44
Core Size :
8-Bit
Program Memory Type :
Flash
Supply Voltage :
5V