PIC18F4580-I/ML
Mfr.Part #
PIC18F4580-I/ML
Package / Case
44-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44QFN
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
JESD-609 Code :
e3
Package Type :
QFN
Packaging :
Tube
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Instruction Set Architecture :
RISC
Supply Voltage :
4.5V
Number of I/Os :
36 I/O
Pbfree Code :
yes
Number of UART Channels :
Package / Case :
44-VQFN Exposed Pad
Interfaces :
CAN/I2C/SPI/USART
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Program Memory Size :
32KB 16K x 16
Number of I/O :
36
Number of SPI Channels :
1
Base Product Number :
PIC18F4580
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
ECCN Code :
EAR99
Maximum Operating Temperature :
+85 °C
Number of Ethernet Channels :
Microchip
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package :
Tube
Series :
PIC® 18F
RAM Size :
1.5K x 8
Dimensions :
8 x 8 x 0.95mm
No
Number of I2C Channels :
1
40 μs
REACH SVHC :
No SVHC
Power Supplies :
5V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.2V~5.5V
Speed :
40MHz
Base Part Number :
PIC18F4580
Frequency :
40MHz
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Supplier Device Package :
44-QFN (8x8)
Number of ADC Channels :
11
Family Name :
PIC18F
Max Power Dissipation :
1W
Width :
8mm
Terminal Pitch :
0.65mm
Length :
8mm
Tradename :
Interface Type :
ECAN, EUSART, I2C, MSSP, SPI
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Typical Operating Supply Voltage :
4.2 → 5.5 V