PIC18F4580-E/P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC18F4580-E/P
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
40-DIP (0.600, 15.24mm)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 40DIP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
ECCN Code :
EAR99
Speed :
25MHz
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
RAM Size :
1.5K x 8
Data Converters :
A/D 11x10b
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Radiation Hardening :
No
JESD-609 Code :
e3
Width :
13.84 mm
Packaging :
Tube
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
RoHS :
Details
Mount :
Through Hole
Program Memory Size :
32KB 16K x 16
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
40
On Chip Program ROM Width :
16
Access Time :
40 μs
Base Product Number :
PIC18F4580
Brand :
Package :
Tube
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Number of Timers/Counters :
4
Series :
PIC® 18F
Base Part Number :
PIC18F4580
Power Supplies :
5V
Published :
Interface :
CAN, I2C, SPI, UART, USART
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.2V~5.5V
Data Bus Width :
8B
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
DAC Channels :
No
Watchdog Timer :
yes
Product :
MCU
Data Converter :
A/D 11x10b
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Max Power Dissipation :
1W
Has ADC :
Tradename :
PIC
Terminal Position :
Dual
EEPROM Size :
256 x 8
Bit Size :
8
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Length :
51.7525mm
Number of ADC Channels :
11 Channel
Pin Count :
40
Connectivity :
CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Core Size :
8-Bit
Mounting Type :
Through Hole
DMA Channels :
Package / Case :
40-DIP (0.600, 15.24mm)
Oscillator Type :
Internal
Number of Pins :
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Supplier Device Package :
40-PDIP
Device Core :
PIC
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Lead Free :
Lead Free
Mounting Style :
Height Seated (Max) :
6.35mm
Supply Voltage :
4.5V
Height :
3.81 mm
PWM Channels :
Interface Type :
EUSART, I2C, MSSP, SPI
Core Processor :
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Interfaces :
CAN/I2C/SPI/USART
Memory Size :
32kB
CPU Family :
Microchip
Number of I/Os :
36 I/O
Product Status :
Active
Frequency :
25MHz
Program Memory Type :
Flash
Number of I/O :
36
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Factory Lead Time :
6 Weeks
Datasheets
PIC18F4580-E/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC18F4580-E/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Number of Terminations:40, Base Part Number:PIC18F4580, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:40-DIP (0.600, 15.24mm), Number of Pins:40, PIC18F4580-E/P pinout, PIC18F4580-E/P datasheet PDF, PIC18F4580-E/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC18F4580-E/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC18F4580-E/P
Microcontrollers Microchip Technology PIC18F4580-E/P Overview
PIC18F4580-E/P Features
This microcontroller unit (MCU) boasts a variety of features that make it suitable for a wide range of applications. It includes a high-performance 8-bit CPU, 32KB of flash memory for program storage, and 1536 bytes of RAM for data. Additionally, it supports up to 10 MIPS (Million Instructions Per Second) performance at 40MHz, has an onboard 10-bit analog-to-digital converter (ADC) with 13 channels, and features enhanced Capture/Compare/PWM (Pulse Width Modulation) peripherals. These capabilities make the PIC18F4580-E/P highly adaptable to various technical needs.