PIC18F4580-E/ML
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC18F4580-E/ML
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
44-VQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44QFN
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
6 Weeks
Connectivity :
CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
PWM Channels :
yes
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Package / Case :
44-VQFN Exposed Pad
DMA Channels :
No
Supplier Device Package :
44-QFN (8x8)
Product :
MCU
Interface :
CAN, I2C, SPI, UART, USART
Series :
PIC® 18F
Terminal Pitch :
0.65mm
Product Status :
Active
Core Processor :
PIC
Published :
2007
Mounting Style :
SMD/SMT
Number of I/O :
36
RAM Size :
1.5K x 8
Interface Type :
EUSART, I2C, MSSP, SPI
Pbfree Code :
yes
Program Memory Type :
Flash
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.2V~5.5V
Bit Size :
8
RoHS :
Details
Power Supplies :
5V
Oscillator Type :
Internal
Data Converters :
A/D 11x10b
JESD-609 Code :
e3
Program Memory Size :
32KB 16K x 16
Number of ADC Channels :
11 Channel
Package :
Tube
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
EEPROM Size :
256 x 8
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Width :
8 mm
Number of I/Os :
36 I/O
Core Size :
8-Bit
Watchdog Timer :
CPU Family :
PIC
Radiation Hardening :
No
Base Product Number :
PIC18F4580
Data Converter :
A/D 11x10b
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Mounting Type :
Surface Mount
Tradename :
Supply Voltage :
4.5V
Height :
0.88 mm
Access Time :
40 μs
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Pin Count :
44
Has ADC :
Interfaces :
CAN/I2C/SPI/USART
Data Bus Width :
8B
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
On Chip Program ROM Width :
16
Brand :
Lead Free :
Lead Free
Device Core :
Number of Terminations :
44
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Length :
8mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Memory Size :
32kB
Number of Timers/Counters :
4
Microchip
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Speed :
25MHz
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
ECCN Code :
3A991.A.2
Height Seated (Max) :
1mm
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Max Power Dissipation :
1W
Terminal Position :
QUAD
Base Part Number :
PIC18F4580
Frequency :
25MHz
Packaging :
Tube
DAC Channels :
Datasheets
PIC18F4580-E/ML
Microchip Technology PIC18F4580-E/ML
Microcontrollers Microchip Technology PIC18F4580-E/ML Overview
PIC18F4580-E/ML Features
The PIC18F4580-E/ML microcontroller includes several key features that make it an excellent choice for sophisticated and multifunctional systems. Its 32KB of flash memory ensures ample space for complex program code. The device operates at a voltage range of 2.0V to 5.5V, offering flexibility for power-sensitive applications. Additionally, it supports enhanced USART for serial communication, 10-bit A/D converters providing precision in signal acquisition, and PWM outputs for precise control in power management and actuator control systems.