PIC18F458-I/L
Mfr.Part #
PIC18F458-I/L
Package / Case
44-LCC (J-Lead)
Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44PLCC
Stock
4
In Stock :
yes
Package :
Tube
Base Part Number :
PIC18F458
Connectivity :
CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
MSL :
MSL 3 - 168 hours
Oscillator Type :
External
Program Memory Size :
32KB 16K x 16
Interfaces :
CAN/I2C/SPI/USART
Number of Terminations :
44
Data Bus Width :
8B
Terminal Form :
J BEND
Has ADC :
yes
Data Converters :
A/D 8x10b
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Series :
PIC® 18F
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.2V~5.5V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
6 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Program Memory Type :
Flash
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Pins :
44
Nominal Supply Current :
1.7mA
Width :
16.66mm
Height :
3.68mm
Pin Count :
Power Supplies :
5V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Number of PWM Channels :
2
Interface :
CAN, I2C, SPI, UART, USART
RAM Size :
1.5K x 8
Product Status :
Obsolete
REACH SVHC :
No SVHC
Access Time :
40 μs
Number of ADC Channels :
8
Supplier Device Package :
44-PLCC (16.59x16.59)
Speed :
40MHz
Device Core :
PIC
Mounting Type :
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
PIC
CPU Family :
Frequency :
40MHz
Max Power Dissipation :
1W
Data Converter :
A/D 8x10b
Base Product Number :
PIC18F458
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Package / Case :
44-LCC (J-Lead)
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Bit Size :
8
Terminal Position :
QUAD
Length :
16.66mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Qualification :
Address Bus Width :
8B
Memory Size :
32kB
Number of I/O :
33
EEPROM Size :
256 x 8
Supply Voltage :
4.5V