PIC18F458-E/P
Mfr.Part #
PIC18F458-E/P
Package / Case
40-DIP (0.600, 15.24mm)
Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 40DIP
Terminal Position :
Dual
Operating Supply Voltage :
5V
Mounting Style :
Through Hole
Number of Timers/Counters :
4
EEPROM Size :
256 x 8
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Radiation Hardening :
No
Connectivity :
CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Tradename :
PIC
JESD-609 Code :
e3
Base Product Number :
PIC18F458
Product :
MCU
Brand :
Factory Lead Time :
5 Weeks
RoHS :
Details
Memory Size :
32kB
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Width :
13.84 mm
Microchip
Device Core :
PIC
Base Part Number :
PIC18F458
Interfaces :
CAN/I2C/SPI/USART
Access Time :
40 μs
Number of I/Os :
33 I/O
Package / Case :
40-DIP (0.600, 15.24mm)
Data Converters :
A/D 8x10b
Speed :
25 MHz
PWM Channels :
yes
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Supply Voltage :
4.5V
Length :
52.26mm
CPU Family :
ROM (words) :
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 2V MINIMUM SUPPLY
Power Supplies :
5V
Program Memory Size :
32KB 16K x 16
Pbfree Code :
Number of ADC Channels :
8 Channel
Lead Free :
Lead Free
DAC Channels :
RAM Size :
1.5K x 8
Interface Type :
I2C, SPI, USART
Number of Pins :
40
Series :
PIC® 18F
Program Memory Type :
Flash
Published :
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Mounting Type :
Through Hole
Height :
3.81 mm
Supplier Device Package :
40-PDIP
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Frequency :
40MHz
Package :
Tube
Pin Count :
40
DMA Channels :
Data Converter :
A/D 8x10b
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Product Status :
Active
Oscillator Type :
External
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.2V~5.5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Number of I/O :
33
Supply Current-Max :
50mA
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Max Power Dissipation :
1W
Core Processor :
Bit Size :
8
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Interface :
CAN, I2C, SPI, UART, USART
Datasheets
PIC18F458-E/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC18F458-E/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:PIC18F458, Package / Case:40-DIP (0.600, 15.24mm), Number of Pins:40, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Number of Terminations:40, PIC18F458-E/P pinout, PIC18F458-E/P datasheet PDF, PIC18F458-E/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC18F458-E/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC18F458-E/P
Microcontrollers Microchip Technology PIC18F458-E/P Overview
PIC18F458-E/P Features
This high-performance IC from Microchip Technology stands out with its comprehensive feature set which includes a 10-bit, up to 13-channel Analog-to-Digital Converter (ADC), three timers, and two Capture/Compare/PWM (CCP) modules. It supports up to 40 MHz clock speed with a 10 MIPS performance, ensuring swift data processing and task execution. Enhanced flash memory technology not only assures data integrity but also provides a self-programming mechanism, facilitating easy firmware updates and application scalability.