PIC18F458-E/L
Mfr.Part #
PIC18F458-E/L
Package / Case
44-LCC (J-Lead)
Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44PLCC
ROHS3 Compliant
Supply Voltage :
4.5V
Number of Terminations :
44
Speed :
25 MHz
Program Memory Size :
32KB 16K x 16
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.2V~5.5V
8B
JESD-609 Code :
e3
EEPROM Size :
256 x 8
Access Time :
40 μs
Terminal Form :
J BEND
Number of Timers/Counters :
4
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Interfaces :
CAN/I2C/SPI/USART
Device Core :
PIC
ROM (words) :
Bit Size :
8
Memory Size :
32kB
Number of I/O :
33
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Package / Case :
44-LCC (J-Lead)
Base Part Number :
PIC18F458
Published :
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 2V MINIMUM SUPPLY
RAM Size :
1.5K x 8
Data Converter :
A/D 8x10b
Max Power Dissipation :
1W
Terminal Position :
QUAD
DAC Channels :
Length :
16.59mm
Terminal Pitch :
1.27mm
Supply Current-Max :
50mA
Base Product Number :
PIC18F458
Series :
PIC® 18F
Supplier Device Package :
44-PLCC (16.59x16.59)
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Oscillator Type :
External
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Operating Supply Voltage :
5V
Power Supplies :
5V
Product Status :
Obsolete
Number of Pins :
44
Surface Mount :
Pin Count :
Pbfree Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Frequency :
40MHz