PIC18F4550-I/ML
Mfr.Part #
PIC18F4550-I/ML
Package / Case
44-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44QFN
Stock
1
In Stock :
1
Microcontrollers
Width :
8.001mm
Base Part Number :
PIC18F4550
Number of ADC Channels :
13
8
Number of Pins :
No
Factory Lead Time :
6 Weeks
Density :
256 kb
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.2V~5.5V
Supplier Device Package :
44-QFN (8x8)
Speed :
48MHz
Data Bus Width :
8B
Access Time :
48 μs
Series :
PIC® 18F
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
MSL :
MSL 1 - Unlimited
Program Memory Size :
32KB 16K x 16
Power Supplies :
2.5/5V
CPU Family :
PIC
Max Power Dissipation :
1W
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART, USB
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
RAM Size :
2K x 8
Memory Size :
32kB
Interface Type :
EAUSART, I2C, MSSP, SPI
Supply Voltage :
5V
Interface :
I2C, SPI, UART, USART, USB
Package :
Tube
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Number of Bits :
8
Base Product Number :
PIC18F4550
EEPROM Size :
256 x 8
Mount :
Surface Mount
REACH SVHC :
No SVHC
Data Converters :
A/D 13x10b
DMA Channels :
No
Terminal Pitch :
0.65mm
Product Status :
Active
Number of I/Os :
35 I/O
Product :
MCU
Interfaces :
I2C/SPI/USART/USB
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Height :
939.8μm
Terminal Position :
QUAD
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Number of SPI Channels :
Frequency :
48MHz
Package / Case :
44-VQFN Exposed Pad
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of I/O :
35
Data Converter :
A/D 13x10b
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Published :
2004
Qualification :
Packaging :
Tube
RoHS :
Details
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Oscillator Type :
Internal
Number of Outputs :
34
PWM Channels :
yes
Mounting Style :
SMD/SMT
Device Core :
PIC
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Microchip
Number of Timers/Counters :
4
JESD-609 Code :
e3
Length :
7.9756mm
Core Processor :
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Number of Terminations :
Tradename :
Watchdog Timer :
Supply Current-Max :
50mA