PIC18F4539T-E/ML
Mfr.Part #
PIC18F4539T-E/ML
Package / Case
44-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 24KB FLASH 44QFN
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Frequency :
40MHz
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
32
ROM (words) :
Height Seated (Max) :
1mm
RAM Size :
1408 x 8
CPU Family :
PIC
Length :
8mm
Max Power Dissipation :
1W
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
DMA Channels :
Power Supplies :
5V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.2V~5.5V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Published :
Program Memory Size :
24KB 12K x 16
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Series :
PIC® 18F
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.2V
yes
Product Status :
Obsolete
Has ADC :
yes
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
44-VQFN Exposed Pad
On Chip Program ROM Width :
16
Matte Tin (Sn)
Pbfree Code :
Terminal Position :
QUAD
JESD-30 Code :
S-PQCC-N44
Supply Current-Max :
25mA
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
I2C, SPI, UART/USART
Supplier Device Package :
44-QFN (8x8)
Supply Voltage :
5V
Terminal Pitch :
0.65mm
PIC18F4539
DAC Channels :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package :
Tape and Reel (TR)
Speed :
40MHz