PIC18F4539-I/ML
Mfr.Part #
PIC18F4539-I/ML
Package / Case
44-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 24KB FLASH 44QFN
Max Power Dissipation :
1W
Speed :
40MHz
DMA Channels :
No
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Terminal Pitch :
0.65mm
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Supply Voltage :
5V
Power Supplies :
5V
Package :
Tube
JESD-609 Code :
e3
ROM (words) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.2V
Program Memory Size :
24KB 12K x 16
Pbfree Code :
yes
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.2V~5.5V
Radiation Hardening :
No
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Length :
8mm
CPU Family :
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Frequency :
40MHz
32
Has ADC :
Published :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
DAC Channels :
3
Height Seated (Max) :
1mm
Supply Current-Max :
25mA
JESD-30 Code :
S-PQCC-N44
Package / Case :
44-VQFN Exposed Pad
Terminal Position :
QUAD
Surface Mount :
Lead Free :
Contains Lead
Watchdog Timer :
Packaging :
Tube
Program Memory Type :
Flash
On Chip Program ROM Width :
16
Series :
PIC® 18F