PIC18F4539-E/PT
Mfr.Part #
PIC18F4539-E/PT
Package / Case
44-TQFP
Description
IC MCU 8BIT 24KB FLASH 44TQFP
Packaging :
Tray
Published :
Number of Pins :
44
Pin Count :
44
Terminal Pitch :
0.8mm
Supply Current-Max :
25mA
Number of Timers/Counters :
3
ROM (words) :
Frequency :
40MHz
Lead Free
DAC Channels :
No
Terminal Position :
QUAD
Terminal Form :
Gull wing
Package / Case :
44-TQFP
On Chip Program ROM Width :
16
Power Supplies :
5V
Supply Voltage :
5V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.2V~5.5V
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Base Part Number :
PIC18F4539
Operating Supply Voltage :
5V
24KB
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
Series :
PIC® 18F
Mount :
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Max Power Dissipation :
1W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Height Seated (Max) :
1.2mm
Length :
10mm
Speed :
40MHz