PIC18F4539-E/P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC18F4539-E/P
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
40-DIP (0.600, 15.24mm)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 24KB FLASH 40DIP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
On Chip Program ROM Width :
16
Base Part Number :
PIC18F4539
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.2V~5.5V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Supplier Device Package :
40-PDIP
JESD-609 Code :
e3
Watchdog Timer :
yes
Packaging :
Tube
Supply Voltage :
5V
Number of Pins :
40
Terminal Position :
Dual
Data Bus Width :
8B
Memory Size :
24KB
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.2V
Power Supplies :
5V
Program Memory Type :
Flash
Number of Timers/Counters :
3
Core Size :
8-Bit
DMA Channels :
No
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Published :
Data Converter :
A/D 8x10b
Data Converters :
A/D 8x10b
Length :
52.26mm
Terminal Pitch :
2.54mm
Program Memory Size :
24KB 12K x 16
Frequency :
40MHz
Surface Mount :
No
Base Product Number :
PIC18F4539
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
CPU Family :
PIC
Package :
Tube
Radiation Hardening :
PWM Channels :
yes
Number of I/O :
32
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Pin Count :
40
RAM Size :
1408 x 8
Core Processor :
PIC
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
EEPROM Size :
256 x 8
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Bit Size :
8
Max Power Dissipation :
1W
Speed :
40MHz
Package / Case :
40-DIP (0.600, 15.24mm)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Product Status :
Obsolete
DAC Channels :
Pbfree Code :
Series :
PIC® 18F
Number of Terminations :
Supply Current-Max :
25mA
Has ADC :
Lead Free :
Lead Free
Oscillator Type :
Internal
ROM (words) :
Datasheets
PIC18F4539-E/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC18F4539-E/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:PIC18F4539, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Number of Pins:40, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:40-DIP (0.600, 15.24mm), Number of Terminations:40, PIC18F4539-E/P pinout, PIC18F4539-E/P datasheet PDF, PIC18F4539-E/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC18F4539-E/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC18F4539-E/P
Microcontrollers Microchip Technology PIC18F4539-E/P Overview
PIC18F4539-E/P Features
  • 24KB flash memory for robust application storage
  • Extended operating voltage range (2.0V to 5.5V) providing flexibility across different power setups