PIC18F4539-E/ML
Mfr.Part #
PIC18F4539-E/ML
Description
IC MCU 8BIT 24KB FLASH 44QFN
Microcontrollers
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Program Memory Size :
24KB 12K x 16
DAC Channels :
No
CPU Family :
PIC
EEPROM Size :
256 x 8
Has ADC :
Base Part Number :
PIC18F4539
Power Supplies :
5V
Length :
8mm
Series :
PIC® 18F
Terminal Pitch :
0.65mm
RAM Size :
1408 x 8
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Memory Size :
24KB
Max Power Dissipation :
1W
Core Processor :
PIC
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Speed :
40MHz
Height Seated (Max) :
1mm
PWM Channels :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Pin Count :
44
JESD-609 Code :
e3
ROM (words) :
Data Converter :
A/D 8x10b
Number of Timers/Counters :
3
Supply Voltage :
5V
Data Converters :
A/D 8x10b
Core Size :
8-Bit
Number of Terminations :
44
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.2V
Frequency :
40MHz
JESD-30 Code :
S-PQCC-N44
Surface Mount :
Supply Current-Max :
25mA
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.2V~5.5V