PIC18F4520-I/PT
Mfr.Part #
PIC18F4520-I/PT
Package / Case
44-TQFP
Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44TQFP
Stock
284
In Stock :
284
Microcontrollers
Microchip
Access Time :
40 μs
EEPROM Size :
256 x 8
Tradename :
PIC
Watchdog Timer :
yes
Maximum Expanded Memory Size :
2MB
Power Supplies :
5V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Number of SPI Channels :
1
Memory Size :
32kB
Family Name :
PIC18F
Number of ADC Channels :
13
Typical Operating Supply Voltage :
4.2 → 5.5 V
Lead Pitch :
500μm
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Mount :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
# I/Os (Max) :
34
Packaging :
Tray
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Speed :
40MHz
Dimensions :
10 x 10 x 1.05mm
REACH SVHC :
No SVHC
Device Core Size :
8(b)
Factory Lead Time :
7 Weeks
Series :
PIC® 18F
Qualification :
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Nominal Supply Current :
1.1mA
Programmable :
Interfaces :
EUSART, I2C, PSP, SPI
Rad Hardened :
No
Data Converters :
A/D 13x10b
Core Size :
8-Bit
Clock Freq :
40(MHz)
Max Power Dissipation :
1W
Data Bus Width :
8B
Product :
MCU
Width :
10mm
Base Part Number :
PIC18F4520
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
CPU Family :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.2V~5.5V
Supplier Device Package :
44-TQFP (10x10)
Has ADC :
Data Converter :
A/D 13x10b
Package Type :
TQFP
Data Rate :
10 Mbps
Program Memory Type :
Flash
Power Dissipation (Max) :
1000(mW)
Program Memory Size :
32KB 16K x 16
Operating Temperature Classification :
Industrial
Number of I/Os :
36 I/O
Maximum Operating Temperature :
+85 °C
Operating Temp Range :
-40C to 85C
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Height :
1.05mm
Supply Voltage :
5V
Operating Supply Voltage (Typ) :
Number of I/O :
36
Total Internal Ram Size :
1.5KB(kB)
Device Core :
Number of A/D Converters :
1
Frequency :
40MHz
Number of Timers - General Purpose :
4
Number of PWM Channels :
5
Package :
Tray
Number of UART Channels :
0
Number of Pins :
44
Base Product Number :
PIC18F4520
Operating Temperature (Max) :
85C
Density :
256 kb
Number of Ethernet Channels :
0
DMA Channels :
No
Instruction Set Architecture :
RISC
Address Bus Width :
Length :
10mm
Package / Case :
44-TQFP
Product Status :
Active
Operating Temperature (Min) :
-40C
Published :
Lead Free :
Lead Free
Mounting Style :
SMD/SMT
Bit Size :
8
Operating Supply Voltage (Min) :
4.2(V)
Operating Supply Voltage (Max) :
5.5(V)
Pin Count :
44
Oscillator Type :
Internal
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Interface Type :
I2C/SPI/USART
Mounting :
RAM Size :
1.5K x 8
Number of Terminations :
Radiation Hardening :
Terminal Form :
Gull wing
Brand :
Microchip Technology / Atmel
RoHS :
Details
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Number of I2C Channels :
MSL :
MSL 1 - Unlimited
Number of Bits :
8
Datasheets
PIC18F4520-I/PT
Microchip Technology PIC18F4520-I/PT
Microcontrollers Microchip Technology PIC18F4520-I/PT Overview
PIC18F4520-I/PT Features
This microcontroller supports up to 40 MHz of operating speed and offers 1536 bytes of RAM. It includes 34 programmable input/output (I/O) pins, which are highly beneficial for interfacing with external devices. Enhanced features include 10-bit, up to 13-channel Analog-to-Digital Converter (ADC), multiple communication interfaces such as SPI, USART, and I2C, and two comparators. The PIC18F4520-I/PT also provides advanced interrupt capabilities and several timers, supporting sophisticated timing and control operations within embedded systems.