PIC18F43K20-E/PT
Mfr.Part #
PIC18F43K20-E/PT
Package / Case
44-TQFP
Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44TQFP
Program Memory Size :
8KB 4K x 16
Number of Programmable I/O :
36
Factory Lead Time :
8 Weeks
Number of Terminations :
44
DAC Channels :
No
Max Operating Temperature :
125 °C
Published :
Series :
PIC® XLP™ 18K
ECCN Code :
3A991.A.2
Frequency :
64MHz
RAM Size :
512 x 8
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Core Size :
8-Bit
Watchdog Timer :
yes
Pin Count :
44
Oscillator Type :
Internal
Max Power Dissipation :
1W
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Terminal Pitch :
0.8mm
Product Status :
Active
Power Supplies :
2/3.3V
RoHS :
Compliant
Base Product Number :
PIC18F43
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Core Architecture :
No
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.5V
On Chip Program ROM Width :
16
Lead Free :
Lead Free
Bit Size :
8
Number of Pins :
Memory Size :
8kB
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Base Part Number :
PIC18F43K20
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Core Processor :
Radiation Hardening :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Number of Timers/Counters :
4
Length :
10mm
Speed :
48MHz
Mount :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
1.2mm
Data Converter :
A/D 14x10b
Min Operating Temperature :
-40 °C
Min Supply Voltage :
1.8 V
JESD-609 Code :
e3
Supply Current-Max :
15mA
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 1.8V MINIMUM SUPPLY FOR 20 MHZ
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Supply Voltage :
3V
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
EEPROM Size :
256 x 8
Package / Case :
44-TQFP
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7V
Max Supply Voltage :
3.6 V
Supplier Device Package :
44-TQFP (10x10)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of I/O :
35
Gull wing
Memory Type :
Flash
Max Frequency :
64 MHz