PIC18F4331T-I/ML
Mfr.Part #
PIC18F4331T-I/ML
Package / Case
44-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44QFN
Microcontrollers
On Chip Program ROM Width :
16
260
Supplier Device Package :
44-QFN (8x8)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LVD, Power Control PWM, QEI, POR, PWM, WDT
Number of I/O :
36
Max Power Dissipation :
1W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Interface :
I2C, SPI, SSP, UART, USART
Base Part Number :
PIC18F4331
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.2V~5.5V
Series :
PIC® 18F
Data Bus Width :
8B
Product Status :
Obsolete
Height Seated (Max) :
1mm
Package :
Tape and Reel (TR)
Published :
Watchdog Timer :
yes
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Terminal Pitch :
0.65mm
Program Memory Size :
8KB 4K x 16
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Number of Timers/Counters :
4
ECCN Code :
3A991.A.2
Surface Mount :
RAM Size :
768 x 8
Pin Count :
44
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Core Processor :
PIC
DAC Channels :
No
Power Supplies :
5V
Memory Size :
8kB
Radiation Hardening :
No
Length :
8mm
PWM Channels :
Mounting Type :
Surface Mount
CPU Family :
Supply Voltage :
5V
Bit Size :
8
Pbfree Code :
Oscillator Type :
Internal
EEPROM Size :
256 x 8
Data Converters :
A/D 9x10b
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Number of Terminations :
44
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supply Current-Max :
15mA
Frequency :
40MHz
Speed :
40MHz