PIC18F26Q10-I/SS
Mfr.Part #
PIC18F26Q10-I/SS
Package / Case
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 28SSOP
Stock
4
In Stock :
4
Microcontrollers
Operating Temp Range :
-40C to 85C
Packaging :
Tube
Number of I/O :
25
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, HLVD, POR, PWM, WDT
Mounting :
8-Bit
Package Type :
SSOP
Data Bus Width :
8 bit
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Factory Lead Time :
10 Weeks
Terminal Form :
Gull wing
Has ADC :
yes
Device Core Size :
8(b)
Oscillator Type :
Internal
Microchip
Terminal Position :
Dual
Number of I/Os :
25 I/O
Speed :
64MHz
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.8V
Length :
10.2mm
Total Internal Ram Size :
3.5KB(kB)
JESD-30 Code :
R-PDSO-G28
Surface Mount :
yes
Clock Freq :
64(MHz)
Number of ADC Channels :
24 Channel
Supplier Device Package :
28-SSOP
Operating Supply Voltage (Max) :
5.5(V)
EEPROM Size :
1K x 8
Power Dissipation (Max) :
800(mW)
Tradename :
Package :
Tube
Mounting Type :
Height Seated (Max) :
2mm
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
PWM Channels :
Program Memory Size :
64KB 64K x 8
Package / Case :
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Number of Terminations :
28
Series :
PIC® XLP™ 18Q
RoHS :
Details
Program Memory Type :
Flash
On Chip Program ROM Width :
16
Pin Count :
28
Data Converters :
A/D 24x10b; D/A 1x5b
Data Converter :
A/D 24x10b; D/A 1x5b
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
RAM Size :
3.53K x 8
Maximum Expanded Memory Size :
2MB
# I/Os (Max) :
25
Operating Temperature Classification :
Industrial
Rad Hardened :
No
Instruction Set Architecture :
RISC
Screening Level :
TS 16949
Interface Type :
I2C/SPI/USART
Operating Temperature (Min) :
-40C
Clock Frequency :
64MHz
Supply Voltage :
3V
Width :
5.3mm
DAC Channels :
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Number of Timers/Counters :
4 Timer
Mounting Style :
SMD/SMT
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Frequency :
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Terminal Pitch :
0.65mm
DAC Resolution :
5
Number of Timers - General Purpose :
7
Operating Supply Voltage (Min) :
1.8(V)
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Product :
MCU
Operating Temperature (Max) :
85C
Base Product Number :
PIC18F26
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Programmable :
Operating Supply Voltage (Typ) :
2.5/3.3/5(V)
Datasheets
PIC18F26Q10-I/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC18F26Q10-I/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:28-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Number of Terminations:28, PIC18F26Q10-I/SS pinout, PIC18F26Q10-I/SS datasheet PDF, PIC18F26Q10-I/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC18F26Q10-I/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.