PIC18F25Q43-E/SP
Mfr.Part #
PIC18F25Q43-E/SP
Package / Case
SPDIP-28
Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SPDIP
Stock
50
In Stock :
50
Package :
Tube
Supplier Device Package :
28-SPDIP
Packaging :
Tube
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Base Product Number :
PIC18F25
Number of Timers/Counters :
3 x 8 bit, 4 x 16 bit
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Series :
PIC® XLP™ 18F
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Program Memory Size :
32 kb
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V ~ 5.5V
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Mounting Type :
Through Hole
RAM Size :
2K x 8
- 40 C
DAC Resolution :
8 bit
Speed :
64MHz